آمریکا استفاده از توپ های اطفاء حریق را ممنوع اعلام کرد!

توپ های اطفاء حریق

با اعلام شورای ایمنی کالا در آمریکا GPSC استفاده و یا هرگونه خرید و فروش توپ‌های اطفاء حریق ممنوع اعلام شد.

توپ اطفا حریق نوعی خاموش کننده حریق است مانند کپسول آتش نشانی یا سایر خاموش کننده‌ها که با استفاده از پودر موجب اطفا حریق می گردد. توپ اطفا حریق را هم می توان در دسته اطفا حریق اتوماتیک و هم در دسته اطفا حریق دستی طبقه بندی کرد. هنگام طراحی محل توپ را در محل های مخصوص تعبیه می کنند، به گونه ای که هنگام حریق، افراد می توانند با انداختن توپ درون حریق، موجب خاموش شدن آن شوند. حتی اگر کسی در محل حضور نداشته باشد با رسیدن دما به ۷۰ درجه سانتی گراد نیز موجب اطفا حریق می شود. زمان عملکرد این توپ معمولا بسیار کوتاه و معمولا ۳ تا ۵ ثانیه می باشد. همچنین هنگام ترکیدن صدایی معادل ۱۲۰ دسیبل ایجاد می کند که این خود موجب ایجاد هشدار شنیداری نیزی می شود.

ممنوعیت استفاده از توپ های اطفاء حریق توسط آمریکا

استفاده از این خاموش کننده در میان کارشناسان همیشه جای بحث داشته است. بسیاری از کارشناسان حوزه ایمنی و آتش نشانی این محصول را فاقد کارایی لازم در زمان حوادث می‌دانستند و از طرف دیگر نحوه عملکرد توپ‌های اطفاء حریق خود باعث ایجاد حادثه می‌شد. اما حالا شورای ایمنی کالا در آمریکا GPSC در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که استفاده و یا یا هرگونه خرید و فروش توپ‌های اطفاء حریق ممنوع است. در این اطلاعیه از مردم خواسته شده است که هرچه سریع‌تر به استفاده از این محصول پایان دهند و توپ‌های اطفاء حریق خود را به نزدیک‌ترین ایستگاه آتش‌نشانی و یا مرکز بازیافت تحویل دهند.

چرا استفاده از توپ‌های اطفاء حریق ممنوع اعلام شد؟

در اطلاعیه شورای ایمنی کالا در آمریکا، خطر سوختگی، استنشاق دود و مواد سمی، و همچنین ناکارآمدی این محصول اطفاء حریق باعث شده تا این سازمان رای به ممنوعیت استفاده از آن‌ها بدهد.

در متن اطلاعیه شورای ایمنی کالا در آمریکا در خصوص توپ‌های اطفاء حریق آمده است: توپ‌های اطفای حریق خطرناک هستند و می‌توانند باعث سوختگی و استنشاق دود شوند. کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده (CPSC) به مصرف‌کنندگان در مورد خطر جدی توپ‌های اطفای حریق هشدار می‌دهد. این محصولات نمی‌توانند آتش را خاموش کنند و استفاده از آنها می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی و حتی مرگ شود!

این محصولات به طور موثر مواد شیمیایی بازدارنده آتش را پراکنده نمی‌کنند و قادر به خاموش کردن آتش نیستند. توپ‌های اطفاء حریق فاقد فشارسنج، نشانگر فشار، قفل برای جلوگیری از تخلیه ناخواسته، دریچه خودکار برای تخلیه متناوب و نازل برای هدایت تخلیه هستند. این امر خاموش کردن آتش را دشوارتر کرده و خطرات ایمنی را افزایش می‌دهد.

همچین این محصولات الزامات استانداردهای ایمنی UL ۲۹۹ و UL ۷۱۱ را برای کپسول‌های آتش‌نشانی شیمیایی خشک برآورده نمی‌کنند و در تست‌های خاموش کردن آتش ناموفق بوده‌اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *