سیستم اطفای حریق اتوماتیک

سیستم اطفای حریق اتوماتیک

سیستم اطفای حریق اتوماتیک

هنگامی که حادثه ای همچون آتش سوزی رخ می دهد، احتمال به خطر افتادن منابع مالی و جانی وجود دارد. با اینکه آتش نشانان در هنگام اجرای عملیات اطفای حریق از تجهیزات و لباس های مخصوصی استفاده می کنند، باز هم صد در صد در امان نیستند. برای انحلال این خلاء راهکار های مختلفی ارائه شده است که یکی از بارزترین آنان بهره گیری از سیستم اطفای حریق اتوماتیک است.
عمده آتش سوزی ها در ابتدا بسیار کوچک اند. این حوادث معمولا در اماکنی رخ می دهند که دور از چشم بوده و یا دسترسی به آنان کمی دشوار است. سیستم اطفای حریق اتوماتیک می تواند به راحتی این حرارت (آتش) را تشخیص داده و از گسترش آن جلوگیری کند.
کلیه این پروسه بدون دخالت دست انجام می شود. در نتیجه نیازی به حضور نیروی انسانی یا همان آتش نشان وجود ندارد. این ویژگی یکی از مهم ترین مزیت های این سیستم است. عدم استفاده از این سیستم می تواند چالش هایی را به همراه داشته باشد. در گام اول مداخله یک شخص در پروسه خاموشی آتش اجباری می شود. این ضرورت می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد.
واضح است که شخصی که برای خاموشی آتش قدم بر می دارد، باید برخی آموزش ها را دیده باشد. از آنجایی که همه ی افراد یک جامعه با این قواعد آشنا نیستند، این دخالت ممکن است اثر بخش نباشد. علاوه بر آن انسان نمی تواند به تمام بخش هایی که در آن آتش سوزی رخ داده دسترسی داشته باشد. در نتیجه تلاش های یک فرد برای مهار حادثه عملا بی فایده است، چرا که هر بار که آتش در نقطه ای منحل شود، از بخش دیگری دوباره گسترش پیدا می کند. لازم به ذکر است که این قواعد درباره تمام آتش سوزی ها صدق نمی کند.

 

نحوه کارکرد سیستم اطفای حریق اتوماتیک

یکی از مهم ترین سوالاتی که در برخورد با این سیستم ذهن یک مخاطب را درگیر می کند.، چگونگی کارکرد آن است. سیستم اطفای حریق اتوماتیک با توجه به نوع مکانیزم هایی که در واحد تشخیص نشانه های آتش سوزی فعالیت می‌ کنند، به دو دسته ی الکترونیکی فعال و غیر الکترونیکی تقسیم می شود.
کفسیران یک کمپانی سازنده انواع و اقسام تجهیزات آتش نشانی است. سیستم های اطفای حریق این مجموعه در هر دو گروه الکترونیکی و غیر الکترونیکی دارای یک طراحی منحصر به فرد هستند. طرحی که در حین افزایش کارایی و پر رنگ کردن مزیت های سازه، معایب آن را کمرنگ می کند. همچنین ساختار پیچیده و البته مقاوم این سازه می تواند تضمین کننده عمر طولانی آن باشد. سیستم CAFS نیز یکی از روش های ارائه شده برای خاموش کردن آتش به خصوص شعله های ناشی از سوخت های صنعتی یا فسیلی در مجموعه کفسیران است. این روش یکی از موثرترین و محبوب ترین روش ها برای کارخانه ها و صنایع به حساب می آید.

الکترونیکی فعال

یک سیستم نشانه یابی فعال، برای کارکرد همیشگی خود به منبع برق نیازمند است. این کالا می تواند حرارت و دود را به راحتی تشخیص دهد. واضح است که این سیستم اطفای حریق در جلوگیری از گسترش حوادث و انحلال آنها بسیار موثر است. اما وجود یک محدودیت موجب ضعف کارایی آن می شود. بر اساس بررسی های انجام شده این سیستم تنها زمانی فعال است که جریان برق وجود داشته باشد. در نتیجه زمانی که با قطعی برق مواجه شوید، سازه نیز کارکرد خود را از دست می دهد.

 

سیستم اطفای حریق اتوماتیک

 

غیر الکترونیکی

بر خلاف سامانه ی قبلی، سیستم اطفای حریق غیر الکترونیکی برای کارکرد خود به برق نیازی ندارد. در این ساختار لوله ی تشخیص دهنده حرارت در بخش های درونی و بیرونی محیط حفاظت شده تعبیه می شوند. زمانی که حرارت با لوله های نصب شده تماس پیدا کند، قطعه منفجر می شود. با این انفجار عامل اطفای حریق آتش (آب و یا ترکیباتی از آن) در فضا پخش می شود و آتش را خاموش می کند.
لازم به ذکر است که یک سیستم اطفای حریق در دو ساختار سنتی و مدرن حاوی بخش حساسی است که می تواند آتش و نشانه های آن شناسایی کرده، و به واسطه ابزار های سرکوب کننده آن را خاموش کند. علاوه بر آن کلیه این سیستم ها دارای یک فعال کننده دستی هستند تا در مواقعی که سیستم اتوماتیک دچار اختلال شد با استفاده از آن سامانه را راه اندازی کنند.

 

انواع سیستم اطفای حریق اتوماتیک

از آنجایی که این سیستم های امنیتی امروزه از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، تولید انواع مختلفی از آنان با کاربرد های متفاوت بسیار رایج است. اما به صورت کلی، این سازه به دو دسته ی منحصر به فرد تقسیم می شود. در ادامه هر یک از سیستم ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

  1. سیستم اطفای حریق اتوماتیک آماده
  2. سیستم اطفای حریق اتوماتیک با طراحی ویژه

سیستم اطفای حریق اتوماتیک آماده

در این نوع سیستم، محل نصب سازه ارتباطی با ویژگی ها و کارایی های آن ندارد. بلکه سازه در کارخانه به صورت صفر تا صد تولید شده و به صورت مستقل در محل نصب می شود. بهره گیری از سیستم اطفای حریق اتوماتیک آماده در مکان هایی با متراژ کوچک نظیر انبار های ذخیره سازی، توربین های بادی و تابلو های توزیع برق رواج دارد.

سیستم اطفای حریق اتوماتیک با طراحی ویژه

در این نوع بخصوص از اطفای حریق اتوماتیک، نمونه ی آماده ای از سازه وجود ندارد. بسته به کاربرد، شرایط استفاده، متراژ، و مواد مشتعل شونده موجود در محل نصب، سیستم اطفای حریق طراحی و ساخته می شود. این کالا می تواند در تاسیسات بزرگی که دارای هدفمندی بخصوصی هستند، به کار گرفته شوند.
خطوط رنگ‌ صنعتی، سازمان های خصوصی و عمومی، وسایل دریایی و زمینی از جمله اماکنی هستند که نصب سیستم اطفای حریق اتوماتیک مدل آماده در آنها امکان پذیر است. لازم به ذکر است که این سیستم ها از نوع خاصی از عناصر جامد یا گاز بهره می برند که می توانند نقش بخصوصی در خاموشی آتش داشته باشند.

 

سیستم اطفای حریق اتوماتیک

روش های اطفای حریق اتوماتیک

هر کدام از سازه هایی که تحت عنوان سیستم اطفای حریق اتوماتیک ساخته می شوند، ممکن است بسته به کاربردی که دارند شیوه های مختلفی را برای خاموشی آتش به کار بگیرند.
بر اساس بررسی های انجام شده این روش ها به پنج دسته ی گازی، شیمیایی مرطوب، مه پاش آب، سیل فوم و لوله های تشخیص حرارت پنوماتیک تقسیم می شوند. در ادامه این مطلب هر یک از این شیوه ها را شرح می دهیم.

سیستم اطفای حریق گازی

در سیستم گازی، گازی که باید برای اطفای حریق از آن استفاده شود، در استوانه هایی به شکل کپسول آتش نشانی فشرده می شود. چرا که با انجام این پروسه چگونگی حمل و استفاده از این ماده با سهولت بیشتری دنبال می شود.‌ عنصر FM200 مهمترین ماده ای است که برای خفگی آتش در این اقلام وجود دارد. این عنصر می تواند سبب حالت هایی همچون کمبود دما، کمبود اکسیژن و خفگی را برای حرارت ایجاد کند.

سیستم اطفای حریق فوم شیمیایی مرطوب

این سیستم بیشتر مناسب محیط های خانگی همچون آشپزخانه است. این ترکیبات دارای مواد شیمیایی هستند اما پایه اصلی شان از آب است، به همین خاطر پروسه پخش آنها بسیار سریع بوده، و آتش در زمانی اندکی منحل می شود. لازم به ذکر است که این اقلام شیمیایی ضرری به انسان نمی رسانند.

سیستم اطفای حریق مه پاش آب

این سامانه فنی برای محیط هایی که در مصرف بیش از اندازه آب محدودیت دارند بهترین انتخاب است. در این سیستم پخش کننده مه در قسمت بالایی سازه قرار گرفته است. زمانی که عامل شناسایی حرارت در این سازه فعال شود، بخار آب در فضا پخش می شود. با پخش این ماده کمبود اکسیژن در فضا احساس شده، و در نهایت پروسه اطفای حریق شکل می گیرد.

 

سیستم اطفای حریق اتوماتیک

 

سیستم اطفای حریق سیل فوم

آن دسته از مکان هایی که حاوی مایعات مشتعل شونده هستند، باید از سیستم اطفای حریق اتوماتیک سیل فوم استفاده کنند. در این سامانه مخلوطی از آب و کف (که می تواند حاوی اقلام گازی، پودری و یا شیمیایی باشد) بر روی حرارت پاشیده می شود. این ماده حاوی حباب های ریز و درشتی است که به سرعت سطح حریق را می پوشانند.‌ زمانی که این پوشش شکل بگیرد، کمبود اکسیژن ایجاد شده، و در نهایت آتش خاموش می شود. در روش CAFS که یکی از سیستم های اطفا حریق از طریق ترکیب، فوم، آب و کف است، آتش در کوتاهترین زمان و بیشترین محدوده ممکن خفه خواهد شد. این روش که توسط ایمن صنعت برای شما با بهترین کیفیت ارائه می گردد، با استفاده از فشار بالا و پوشش فوم و رطوبت آب، روشی بسیار کارآمد است.

سیستم اطفای حریق لوله های تشخیص حرارت پنوماتیک

مکانیزم ساختاری این سازه شباهت بسیاری را با کپسول های آتش نشانی دارد. سیستم اطفای حریق اتوماتیک مدل لوله پنوماتیک از دو بخش شیر و لوله تشکیل می شود. زمانی که دمای محیط به حد مشخص شده ای برسند، لوله منفجر شده، و ماده مهار کننده آتش در فضا پخش می شود. این پروسه تا زمانی ادامه دارد که آتش سوزی کاملا منحل شود.

 

تفاوت سیستم اطفای حریق اتوماتیک و سنتی

هر دو عنوان نام برده می توانند در انحلال آتش موثر واقع شوند. این دو سازه در زمان تشخیص دود با حرارت فعالیت خود را آغاز می کنند. با این تفاوت که سیستم اطفای حریق اتوماتیک برای منحل کردن آتش از آب استفاده نمی کند. چرا که بهره گیری از آب در برخی آتش سوزی ها عملا بی فایده است.
به عنوان مثال آب به تنهایی نمی تواند حوادثی که منبع آنها گاز یا نفت است را خاموش کند. در چنین شرایطی، اهمیت بهره گیری از سیستم اطفای حریق اتوماتیک بیش از پیش احساس می شود. به همین دلیل است که سیستم اطفای حریق اتوماتیک بیش از همتای خود (سیستم سنتی) در میان صنعتگران محبوبیت دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *