کپسول آتش نشانی چرخدار

کپسول آتش نشانی چرخدار

کپسول آتش نشانی نوعی دستگاه برای اطفا حریق یعنی خاموش کردن آتش می‌باشد که انواع مختلفی مثل کپسول آتش نشانی چرخدار دارد. این نوع کپسول‌های آتش نشانی قابل حمل هستند و با توجه به نوع آتش از مواد مختلفی مثل گاز دی اکسید کربن، آب، پودر و گاز بیوورسال پر می‌شوند. اگر بخواهید یکی از انواع کپسول‌های آتش‌نشانی را انتخاب کنید، لازم است که درک درستی از انواع آن داشته باشید. در ادامه ما قصد داریم که به معرفی کپسول آتش نشانی چرخدار بپردازیم.

کپسول آتش نشانی چرخدار چیست؟

کپسول آتش نشانی چرخدار نوعی کپسول اطفا حریق می‌باشد که وزن آن بیشتر از ۲۵ کیلوگرم می‌باشد. از آنجا که وزن این کپسول‌ها بالا می‌باشد در ساخت و طراحی آن‌ها، ایده‌ای خلاقانه به کار گرفته شده است تا حمل آن‌ها راحت‌تر باشد. با این کپسول‌های چرخدار سرعت امداد و نجات و خاموش کردن آتش بالاتر می‌رود. کپسول‌های آتش نشانی چرخ‌دار در انواع مختلف پودری، آب و گاز و دی اکسید کربن در بازار وجود دارند.

انواع مختلف کپسول آتش نشانی چرخدار بر اساس وزن

کپسول‌های آتش نشانی از نظر وزن دارای انواع مختلفی می‌باشند. کپسول‌های گازی که وزن ۱ تا ۱۲ کیلوگرم دارند در نوع کپسول دستی ساخته می‌شوند و کپسول‌های پودر و گاز دارای وزن بین ۵ تا ۱۴ کیلوگرم هستند.
اما کپسول‌های آتش نشانی چرخدار در انواع ۷۵ کیلویی و ۵۰ کیلویی در بازار وجود دارند. از آنجا که وزن این کپسول‌ها بسیار بالا می‌باشد، حمل آن‌ها سخت است به همین دلیل به‌صورت چرخدار طراحی و تولید می‌شوند.

کپسول آتش نشانی چرخدار

انواع کپسول آتش نشانی چرخدار بر اساس مواد

باتوجه به مواد موجود در کپسول‌های آتش نشانی چرخدار، می‌توان گروه‌های زیر را برای آن تعریف کرد:

 1. کپسول آتش نشانی فوم: این نوع کپسول‌های اطفا حریق از مواد فوم پر شده‌اند که بهترین گزینه برای خاموش کردن آتش ناشی از مایعات اشتعال‌زا همین نوع کپسول می‌باشد. اما برای برخی کالاها مثل تجهیزات برقی اثر منفی دارد و بهتر است که از آن استفاده نشود.
 2. کپسول آتش نشانی CO2: این کپسول‌های آتش نشانی با گاز co۲ تحت فشار پر شده‌اند و مناسب خاموش کردن آتش‌هایی هستند که از تجهیزات برقی و مایعات اشتعال‌زا ایجاد می‌شوند.
 3. کپسول آتش نشانی پودری: مواد درون این کپسول‌ها از پودر و گاز تشکیل شده‌اند که مناسب برای خاموش کردن انواع آتش‌هایی هستند که از فلزات، مایعات، گازها، مواد جامد سوختنی مثل کاغذ به وجود می‌آیند.
 4. کپسول آتش نشانی بیوورسال: موادی که در این نوع کپسول‌های آتش نشانی وجود دارد، مواد سازگار با محیط زیست هستند و می‌توانند برای آتش سوزی‌های وسیع استفاده شوند. زیرا ۴ عامل اصلی که باعث آتش‌سوزی می‌شوند یعنی ماده سوختنی، اکسیژن، حرارت و زنجیره آتش را غیر فعال می‌کنند. این کپسول‌ها برای آتش‌سوزی‌هایی که از جامداتی مثل پارچه و کاغذ و مایعات اشتعال‌زا مثل بنزین به وجود می‌آیند مناسب می‌باشند.
 5. کپسول اطفاء حریق آبی: در این نوع کپسول‌ها، گاز co۲ در داخل کارتریج به کار رفته است. در کپسول آتش سوزی آبی اگر گاز از کارتریج خارج شود دیگر نمی‌توانید از آن دوباره استفاده کنید. این نوع کپسول‌ها مناسب برای خاموش کردن آتش ناشی از مواد چوبی مثل مبلمان، کارتن و فرش می‌باشد.

 

کاربردهای کپسول آتش نشانی چرخدار

مهم‌ترین دلیلی که از این کپسول‌ها استفاده می‌شود، راحتی حمل، وزن بالا و در نتیجه خاموش کردن آتش‌های گسترده می‌باشد. از آنجا که کارخانجات و فضاهای تولیدی و کارگاهی بزرگ بسیار گسترده هستند، اگر آتش سوزی در این مکان‌ها رخ دهد به‌قدری حجم آتش زیاد است که عملا این کپسول‌های آتش‌نشانی دستی بی تاثیر می‌شوند. بنابراین نیاز به کپسول‌هایی با حجم بسیار بیشتر می‌باشد.
کپسول‌های آتش نشانی چرخدار برای این فضاها یعنی کارخانجات، کارگاه‌ها، فرودگاه‌ها، ایستگاه مترو، قطار و دیگر فضاهای صنعتی و تولیدی وسیع بسیار مناسب هستند و به دلیل اینکه سرعت عملیات خاموش کردن آتش بالاتر رود ایده کپسول‌های چرخ‌دار به میان آمد.

کپسول آتش نشانی چرخدار

فواید کپسول چرخدار آتش نشانی

 • کنترل مستقیم و بهتر برای مبارزه با آتش
 • عمر طولانی و هزینه‌های نگهداری کم
 • قابلیت اطفاء حریق آسان
 • آتش نشانی ایمن تر
 • مواد با کیفیت بالا
 • قابلیت حمل بسیار آسان
 • اطفا حریق مناطق گسترده و وسیع
 • کپسول آتش نشانی چرخدار توانایی حرکت سریع را برای شما فراهم می‌کند.

قیمت کپسول چرخدار آتش نشانی

به‌طور کلی نمی‌توان یک قیمت ثابت را برای کپسول چرخدار آتش نشانی بیان کرد زیرا عوامل مختلفی هستند که در بالا و پایین رفتن این قیمت موثرند. کپسول آتش نشانی چرخدار با توجه به مواردی مثل وزن کپسول، نوع مواد داخل کپسول، نوع رنگ بدنه، کیفیت قطعات و برند تولید کننده آن می‌تواند قیمت‌های متفاوتی داشته باشد. اما برای اینکه اطمینان پیدا کنید که کپسول چرخدار آتش نشانی را با کیفیت بالا و مناسب‌ترین قیمت خریداری نمایید، حتما یک فروشگاه عرضه کننده تجهیزات آتش نشانی معتبر را پیدا کنید.

کپسول آتش نشانی چرخدار

چرا کپسول آتش نشانی چرخدار؟

کپسول آتش نشانی چرخدار دارای یک پایه فلزی چرخدار است که برای نگهداری و حمل آسان کپسول‌های آتش نشانی طراحی شده است. چرخ کپسول آتش نشانی باید به اندازه کافی قوی باشد تا در محیط‌های سخت مقاومت کند و به‌راحتی قابل مانور باشد تا اطمینان حاصل شود که هر کسی که از آن استفاده می‌کند می‌تواند این کپسول را در سریع‌ترین زمان ممکن به مکان مورد نظر منتقل کند.
کپسول آتش نشانی چرخدار جز جدایی ناپذیر ایمنی آتش نشانی متحرک می‌باشد، زیرا با کمک آن می‌توان اطمینان حاصل کرد که این کپسول‌های ایمنی به‌راحتی در دسترس و قابل حمل و نقل هستند. این محصول به‌ویژه برای سایت‌های ساخت‌وساز، نمایشگاه‌ها و بازارها، و محوطه‌های جلویی پمپ بنزین و … قابل کاربرد می‌باشد. اساسا ایمنی متحرک آتش نشانی در هر محیطی که دائما در حال تغییر دکوراسیون باشد یا در مناطقی که تجهیزات ایمنی آتش نشانی ثابت، مانند کپسول‌های آتش نشانی دیواری، کاربردی نیستند، حیاتی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *