کپسول آتش نشانی CO2

کپسول آتش نشانی CO2

کپسول آتش نشانی CO2

یکی از انواع کپسول‌های آتش نشانی که با استفاده از گاز دی اکسید کربن آتش را خاموش می‌کند، کپسول آتش نشانی CO2 است. از این نوع کپسول آتش نشانی با هدف کمک به انجام عملیات پاشش به وسیله خنک‌کردن محل آتش‌سوزی و به وسیله ایجاد فشار استفاده می‌شود. در کپسول آتش نشانی از گاز کربن دی اکسید یا CO2 و هوای خشک استفاده شده است. گاز دی اکسید یا CO2 پرکاربردترین گازی است که در کپسول آتش نشانی استفاده شده است؛ چون نسبت به سایر گازها فشرده‌سازی راحت‌تری دارد. گاز دی اکسید هنگامی که فشرده می‌شود تا حد زیادی دمای آن پایین می‌آید و حرارت در زمان آتش‌سوزی به سرعت پایین می‌آید و باعث مهار سریع‌تر آتش‌سوزی می‌شود. در این مقاله از مجموعه کفسیران به بررسی کاربرد و مزیت خاموش کننده CO2 پرداخته‌ایم.

 

کاربردهای کپسول آتش نشانی CO2

خاموش کننده آتش نشانی CO2 یکی از انواع کاربردی از خاموش کننده‌ها است که معمولا برای حریق‌های زیادی کاربرد دارد. از کاربردهای خاموش کننده CO2 به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد.

خاموش کردن آتش‌سوزی ناشی از مایعات قابل اشتعال

برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌ مایعات قابل اشتعال مانند اتاق پمپ‌های آتش نشانی، مخازن مایعات شیمیایی، بویلرها، ماشین‌های لباسشویی، مخازن ترکیبی، مخازن نفتی، کارخانجات اسپری و مخازن رنگ از کپسول آتش نشانی CO2 استفاده می‌شود.

 

کپسول آتش نشانی CO2

 

آتش‌سوزی وسایل برقی

برای خطرات گوناگون برقی مانند لوکوموتیوهای برقی، ایستگاه‌های مخابراتی، پست‌های انتقال برق، کامپیوتر، تابلوهای برق، تاسیسات حرارت مرکزی، ترانسفورماتورها، فیوزها و ژنراتورها از کپسول آتش نشانی گاز CO2 استفاده می‌شود‌‌.

خاموش کردن آتش نوع E

برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های نوع E که شامل تجهیزات لوازم الکتریکی، لوازم آزمایشگاهی و پنکه از خاموش کننده CO2 استفاده می‌شود. از مزیت‌های استفاده از کپسول آتش نشانی CO2 به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

 • گاز دی اکسید کیفیت خود را از دست نمی‌دهد؛ چون از نظر شیمیایی یک ماده پایدار است.
 • عایق الکتریکی، غیر خورنده و غیر سمی است.
 • برای آتش‌سوزی‌های مکرر مناسب است؛ چون ارزانترین خاموش کننده گازی شکل است.
 • به تجهیزات آسیب نمی‌رساند؛ چون خشک و تمیز است. پس از خاموش کردن آتش هیچ گونه آشغال و رسوباتی از آن باقی نمی‌ماند.
  برای آتش‌های کلاس C، کلاس B و کلاس A مناسب است.
 • داخل شکاف‌ها، ترک‌ها و تورفتگی‌ها نفوذ پیدا می‌کند در حالی که فوم و آب چنین کاری را انجام نمی‌دهد.
 • در مجاورت برق هیچ گونه خطری ایجاد نمی‌کند.
 • زمان تخلیه کوتاه‌مدت آن مهم نیست.
 • کاربرد جارویی و موضعی دارد.
 • تلورانس نشتی آن بیشتر از سیستم‌های هالوژنی است.

 

برای چه مواردی نباید از کپسول آتش نشانی CO2 استفاده کرد؟

از خاموش کننده CO2 بهتر است در موارد زیر استفاده نشود:

 • برای خاموش کردن آتش ناشی از مواد شیمیایی مانند نیترات سلولز
 • خاموش کردن آتش‌ ناشی از فلزات راکتیو مانند تیتانیوم، آلومینیوم، منیزیم، پتاسیم، سدیم
 • خاموش کردن آتش بر اثر واکنش هیدرید های فلزی
 • کنترل آتش‌سوزی ناشی از لاک پیروکسیلین

در هنگام استفاده از کپسول CO2 دقت کنید که ترکیب آن با هوا باعث می‌شود، تعادل اسید و باز به هم بخورد که این می‌تواند روی بدن اثرات تخریبی خطرناکی داشته باشد. در فضای بسته گاز دی اکسید باعث خفگی می‌شود.
یکی از انواع سیستم‌های اطفاء حریق که توسط مجموعه کفسیران تولید می‌شود، سیستم CAFS است. در این نوع سیستم از ترکیب آب و فوم استفاده شده است. با توجه به این که کیفیت فوم در این نوع سیستم اطفاء حریق در سطح بالایی وجود دارد. در هنگام پوشش حریق‌های فولادی رطوبت اولیه کف حفظ می‌شود.

کپسول آتش نشانی CO2

بهترین خاموش کننده برای حریق برق

سیم‌کشی برق در هر مکانی وجود داشته باشد، باعث آتش‌سوزی برق یا حریق کلاس C زیر به دلایل می‌شود:

 • ورود بیش از حد برق یا بار الکتریکی
 • سیم برق آسیب دیده

برای خاموش کردن این نوع آتش از کپسول فوم و آب نمی‌‌توان استفاده کرد؛ چون آب رسانای جریان برق است و می‌تواند، موجب گسترده‌تر شدن آتش شود. بنابراین از کپسول‌های مخصوص (کپسول آتش نشانی برق) برای خاموش کردن آتش نوع C باید استفاده کرد. هنگامی که می‌خواهید آتش‌سوزی ناشی از جریان الکتریسیته را از بین ببرید باید عواملی که باعث پایداری آتش می‌شوند را از بین ببرید. این عوامل شامل گزینه‌های زیرمی‌شوند:

 • اکسیژن
 • حرارت
 • ماده سوختنی (که در این‌جا نیروی الکتریسیته است)

یکی از پراستفاده‌ترین کپسول‌های آتش نشانی که برای خاموش کردن آتش‌سوزی الکتریکی استفاده می‌شود، کپسول آتش نشانی CO2 یا دی اکسید کربن است. این نوع کپسول آتش نشانی باعث حذف اکسیژن می‌شود و آتش را خفه می‌کند. گاز کربن دی اکسید هنگامی که از کپسول خارج می‌شود، سرد است و موجب از بین رفتن حرارت می‌شود و باعث ایمن‌تر شدن و سریع‌تر خاموش شدن آتش می‌شود.

 

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی CO2

پیش از این که اقدام به خاموش کردن آتش کنید باید موارد استفاده از کپسول آتش نشانی CO2 را به خوبی بررسی کنید و از میزان شارژ کپسول آتش نشانی اطمینان داشته باشید. هنگام استفاده از کپسول دی اکسید کربن بهتر است، شیپور دستگاه را نگه ندارید؛ چون در حین استفاده استفاده سرد است و موجب سوختگی‌های شدید می‌شود. بنابراین قبل از استفاده از کپسول دی اکسید کربن باید به خوبی شیپور را چک کنید که دو خط فاقد یخ باشد.
برای آتش‌سوزی‌های گوناگون کاربردهای خاموش کننده CO2 متفاوت است. به طور مثال برای مایعات قابل اشتعال باید داخل پایه آتش شیپور را قرار دهید و اطراف مکان مورد نظر حرکت کنید. برای آتش‌سوزی لوازم برقی بهتر است برق را خاموش کنید و سپس به سمت آتش‌سوزی شلنگ کپسول را حرکت دهید.

 

کپسول آتش نشانی CO2

برای استفاده از کپسول آتش نشانی باید اهرم اصلی را به آتش به آرامی نزدیک کنید تا با دقت مواد داخل کپسول دی اکسید کربن تخلیه شود. بعد از این که مواد داخل کپسول تخلیه شد باید از پایان آتش‌سوزی اطمینان داشته باشید؛ چون در برخی از موارد استفاده از کپسول گاز دی اکسید کربن باعث بروز آتش‌سوزی می‌شود. هنگام استفاده از کپسول آتش نشانی باید به قسمت فلزی بالای کپسول دست نزنید؛ چون گاز داخل کپسول CO2 به صورت فشرده است و به سرعت با خروج ناگهانی سرد می‌شود و موجب سوختگی شدید خواهد شد‌. بنابراین بهتر است از شیپور پلاستیکی کپسول دی اکسید کربن استفاده کنید.

 

سخن پایانی

یکی از انواع کپسول آتش نشانی، خاموش کننده CO2 است و همان طور که از نام آن مشخص است، داخل آن از گاز دی اکسید کربن یا CO2 پر شده است. از این نوع کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن آتش‌سوزی ناشی از مایعات قابل اشتعال، آتش‌سوزی وسایل برقی و آتش‌سوزی نوع E استفاده می‌شود. مجموعه ما کفسیران اولین تولید‌کننده کپسول آتش نشانی CAFS و دیگر سیستم‌های اطفاء حریق و سیستم‌های تشخیص حریق است و شما می‌توانید از سایت ما هر نوع تجهیزات آتش نشانی را که می‌خواهید، سفارش دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *