کپسول آتش نشانی خودرو

کپسول آتش نشانی خودرو

کپسول آتش نشانی خودرو

کپسول آتش نشانی عضوی است که می تواند با ایجاد یک لایه محافظتی بر روی حریق آن را کم کم مهار کند. با کمی دقت به محیط پیرامون تان به این نکته دست می یابید که عمده اماکن مسکونی و غیر مسکونی حداقل دارای یک کپسول خاموش کننده هستند. اما آیا این عضو تنها در اماکن مسکونی و غیرمسکونی کاربرد دارد؟ کپسول آتش نشانی خودرو یک عضو ضروری برای هر اتومبیل است که باید در آن حضور داشته باشد. کپسول آتش نشانی مناسب خودرو تفاوت زیادی با دیگر خاموش کننده ها ندارد اما به گونه ای طراحی و ساخته شده است که با شرایط درونی یک خودرو تناسب داشته باشد. به همین دلیل است که معیار هایی مانند وزن و ابعاد در این محصولات متفاوت است.
یک خودرو دارای سیستم درونی و بیرونی پیچیده ای است‌. به سبب این پیچیدگی عدم توجه به جزئیات کارکردی آن می تواند نواقص احتمالی سازه را گسترش دهد. با ادامه این روند مشکلاتی در خودرو ایجاد شده و در صورت به اوج رسیدن این حالت اتومبیل دچار آتش سوزی می‌ شود. از آنجایی که در اکثر موارد این حالت در حین حرکت ماشین ایجاد می شود سرعت عمل و مدیریت فرد از اهمیت بالایی برخوردار است. در این وضعیت ماشین باید به بخش‌ های حاشیه ای جاده هدایت شود و سرنشینان خودرو آن را ترک کنند.‌ سپس حریق به وجود آمده باید با کمک یک خاموش کننده مهار شود. اگر کپسول آتش نشانی مناسب خودرو در یک اتومبیل وجود نداشته باشد حریق به وجود آمده به سرعت گسترش پیدا می کند. در نتیجه احتمال خسارت مالی و جسمی بیشتر است.

 

کپسول آتش نشانی مناسب خودرو

واضح است که شما نمی توانید یک کپسول معمولی را در خودرویتان بگذارید و از آن توقع کارایی 100 درصدی داشته باشید. چرا که یک اتومبیل باید خاموش کننده مخصوص خودش را داشته باشد. کپسول آتش نشانی مناسب خودرو دارای ویژگی های بسیاری است که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید.
اولین امر وجود برچسب استاندارد در سازه است. این برچسب باید مناسب بودن کپسول را برای خودرو های سبک و سنگین تایید کند. این تاییدیه زمانی معتبر است که از سمت سازمان آتش نشانی اعلام شده باشد. بدنه کپسول آتش نشانی خودرو باید در سبک و در حین حال مقاوم باشد. این عضو برای کارایی بهتر دارای پایه نگهدارنده است و معمولا در وزن 1 الی 4 کیلو تولید می شود.
برخی از کپسول های این حوزه حاوی نوار یا استوانه خاصی هستند که در شرایط اضطراری به صورت خودکار فعال می شوند. عمده این خاموش کننده ها حاوی پودر، گاز یا مواد شیمیایی بخصوصی هستند که در مواجهه با حریق واکنش شیمیایی و فیزیکی مناسبی را از خود ایجاد کرده و با تولید چند نوع گاز آتش را سرد و خاموش می کنند. از دید بسیاری از متخصصان این حوزه کپسول آتش نشانی مناسب خودرو حاوی مواد درونی پودر و گاز است‌. وزن آن نیز بهتر است بین 2 یا 3 کیلوگرم باشد.

کپسول آتش نشانی خودرو

انواع کلاس حریق در خودرو

آتش سوزی دسته ها و کلاس های مختلفی دارد. هر کدام از این رویداد ها نیز به واسطه شرایط خاصی به وجود آمده اند‌. به عبارت دیگر حریق به واسطه دلایل متعددی به وجود می آید که هر کدام از آنها برای خاموش شدن نیازمند خاموش کننده خاصی هستند. به همین دلیل ضروری است که کلاس حریق به وجود آمده را شناسایی کنیم و خاموش کننده مخصوص آن را به کار ببریم. در ادامه هر یک از این کلاس ها را شرح می دهیم.

  • آتش سوزی کلاس A
  • آتش سوزی کلاس B
  • آتش سوزی کلاس C
  • آتش سوزی کلاس D

 

مهم‌ ترین دلایل ایجاد حریق در خودرو

آتش سوزی حادثه ای است که می تواند به دلایل مختلفی در یک خودرو ایجاد شود. یکی از اصلی ترین دلایلی که می تواند منجر به ایجاد حریق شود وجود اشکال در سیستم الکتریکی خودرو است. سیستم های شارژ، برق و باتری ها از جمله بخش های الکتریکی یک خودرو هستند.
می دانیم که یک خودرو برای حرکت کردن نیازمند واکنش های فیزیکی و شیمیایی بسیاری است که هر یک از آنها به تنهایی می توانند حریق را ایجاد کنند‌. به عنوان مثال بنزین و روغن موتور هر دو برای روشن شدن و حرکت کردن ماشین مورد نیاز اند. اما در صورت قرار گرفتن در معرض حرارت به راحتی آتش می گیرند.
آسیب های مکانیکی سومین عاملی هستند که می تواند حریق را در خودرو ایجاد کند.‌ خرابی سیستم سوخت، فرسوده بودن لوله ها، پاره شدن تسمه های کمربند، نقص در سیستم ترمز و برخورد ضربه شدید به ماشین از جمله مواردی هستند که می توانند آسیب های مکانیکی را در سازه ایجاد کنند. البته در این حالت احتمال آتش گرفتن خودرو کمتر است.
سیستم تهویه و گرمایش ماشین نقش مهمی در آتش گرفتن آن ایفا می کند.‌ بهتر است علاوه بر تهیه کپسول آتش نشانی خودرو توجه ویژه ای به این بخش و سایر بخش های نام برده داشته باشید. اگر نقصی در این سامانه پیش بیاید و با هوا گیری یا پرسی هوا مواجه شوید به احتمال زیاد این حالت منجر به آتش سوزی می شود. البته سیستم گرمایشی تنها عضوی نیست که می تواند حرارت زیادی تولید کند. تابش مستقیم و طولانی مدت آفتاب بر روی صندلی ها و اجزای درونی ماشین و آسیب ناگهانی سیستم ترمز نیز می توانند این حالت را ایجاد کنند.

کپسول آتش نشانی خودرو

چگونگی نصب کپسول آتش نشانی در خودرو

برخلاف انتظارات محل نصب کپسول آتش نشانی در خودرو بسیار مهم است. عدم توجه به این حالت می تواند زمان زیادی را در شرایط بحرانی وقوع حادثه از شما بگیرد. ادامه این روند می تواند سبب ضرر مالی یا جسمی باشد. در ادامه شرایط کلی محل نصب کپسول آتش نشانی خودرو را ذکر می کنیم.
محل نصب سازه باید ثابت و امن باشد تا کپسول در اثر تکان های خودرو آسیب نبیند و جا به جا نشود.
این مکان باید امنیت بالایی داشته باشد و آتش دیر تر به آن نقطه برسد. چرا که در صورت ورود حرارت به این بخش ممکن است کپسول یکباره تخلیه شود.
محل نصب کپسول باید در دسترس کلیه سرنشینان آن باشد تا در زمان وقوع حادثه بتوان به سرعت به آن دسترسی داشت.

 

آیا کپسول آتش نشانی در خودرو ایمن است؟

ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد در صف خرید کپسول آتش نشانی مناسب خودرو باشید اما نسبت به ایمن بودن یا نبودن آن مردد باشید. در این موقعیت باید بگوییم اگر کپسول شما در جایگاه مناسبی نصب شود و کلیه نکات ایمنی استفاده‌ از آن رعایت شود هیچ خطری شما را تهدید نمی کند‌. بهتر است هر چند وقت یکبار کارایی کپسول تان را چک کنید‌. علاوه بر آن شارژ کردن کپسول نیز در فواصل زمانی مختلف مهم است. اگر این پروسه به درستی انجام شود و استوانه به صورت طولانی مدت در معرض نور خورشید قرار نگیرد هیچ نگرانی بابت انفجار کپسول آتش نشانی خودرو وجود نخواهد داشت.

کپسول آتش نشانی خودرو

مزایای کپسول آتش نشانی خودر‌و

بی شک تا به حال به برخی از مزایای وجود کپسول آتش نشانی خودرو پی برده اید. مدیریت زمان در چنین شرایطی بسیار مهم است. زمانی که چنین عضوی در خودرو وجود داشته باشد شخص می تواند در سریع ترین زمان ممکن واکنش دهد و آن را مهار کند. با اعمال سریع این‌ حالت خسارات جانی و مالی تا حد زیادی کاهش پیدا می کنند و راننده و سرنشینان خودرو از خطر دور می مانند.
لازم به ذکر است که خاموش کننده مناسب خودرو به گونه ای طراحی شده است که استفاده از آن بسیار آسان باشد. به همین دلیل هر فردی که در خودرو حضور داشته باشد می تواند با کمک کپسول عملیات اطفای حریق را به پایان برساند. البته این آسان بودن دلیل بر افت کارایی محصول‌ نیست. بلکه این نوع کپسول ها به راحتی می توانند حریق هایی با حرارت بالا را مهار کنند.
حال که با چیستی این کالا آشنا شده اید و ضرورت حضور آن را درک کرده اید بهتر است با معرفی یک منبع مطمئن کار را تمام کنیم. تولید کنندگان بسیاری در حوزه طراحی، تولید و البته عرضه محصولات و تجهیزات ایمنی فعالیت‌ می ‌کنند که تنها تعداد انگشت شماری از آنها کیفیت محصول عرضه شونده شان را تضمین می نمایند‌.
ایمن صنعت در گروه همان عرضه کنندگان انگشت شمار است. این مجموعه می تواند بهترین و بروز ترین کپسول های مربوط به سیستم اطفا حریق کفس را با مناسب ترین قیمت ها به دستان برساند. شما می توانید علاوه بر کپسول آتش نشانی چندین محصول اختصاصی ایمنی دیگر را که مرتبط با سیستم کفس است از این فروشگاه تهیه کنید. لازم به ذکر است که ایمن صنعت تنها واحد تولید کننده سیستم CAFS در ایران است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *