تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی

تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی

آتش سوزی، حادثه ای است که می تواند در هر جا و مکانی رخ دهد. تفاوتی نمی کند که در یک فضای عمومی باشید یا ساختمان شخصی، در هر صورت شما باید تجهیزاتی را در اختیار داشته باشید که بتوانید با کمک آنها آتش را مهار کرده و یا آن را به عقب برانید. در این موقعیت جعبه آتش نشانی یا همان متعلقات فایرباکس تمام آن چیزی است که به آن نیازمندید. این جعبه مملو از وسایل کاربردی برای خاموش کردن آتش است. در ادامه این محتوا به بررسی تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی خواهیم پرداخت.

جعبه آتش نشانی یا همان فایر باکس چیست؟

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، متعلقات باکس در واقع به نوعی جعبه اشاره دارد که درون آن را با کمک برخی وسایل ضروری اطفا حریق پر کرده اند. آنها معمولا در ساختمان های مسکونی، تجاری و مکان های عمومی این چنینی نصب می شوند. هر یک از این تجهیزات می توانند به واسطه یک یا چند نفر به صورت دستی مورد استفاده قرار بگیرند. اگر شدت آتش کوچک باشد ممکن است اشخاص مبتدی بتوانند با کمک همان وسایل حریق را در لحظات اول اشتعال خود خاموش کنند.
البته در مواجهه با آتش سوزی های بزرگ تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی تنها می توانند برای لحظاتی کوتاه آتش را به عقب برانند و از ایجاد خسارات مالی و جانی جلوگیری کنند. پس از آن نوبت به واحد های آتش نشانی است که با تجهیزات بزرگ تر و البته بروز تری همچون سیستم اطفا حریق کفس آتش را خاموش کنند.

انواع متعلقات فایرباکس

حال که با چیستی متعلقات فایرباکس و کارایی آن آشنا شدید، بهتر است تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی را یک به یک مورد بررسی قرار دهیم. شناخت هر کدام از این وسایل و دانستن کارایی آنها می تواند در شرایط مخاطره آمیز برایتان مفید باشد. چرا که در آن موقعیت دیگر زمانی را صرف کشف چیستی هر یک از ابزار ها نخواهید کرد‌. در نتیجه عملکرد شما در اطفا حریق دستی با دقت، سرعت و البته بازدهی بیشتری انجام می شود. در ادامه انواع مختلفی از تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی را آنالیز می کنیم.

  1. شیر کوپلینگ
  2. شلنگ و قرقره
  3. کپسول آتش نشانی
  4. طناب آتش نشانی
  5. سایر اتصالات

متعلقات فایر باکس

شیر کوپلینگ

شیر و کوپلینگ، جزو مهمترین مواردی است که در لیست تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی قرار می گیرد. این قطعه معمولا در فایرباکس هایی قرار می گیرد که نوع قرقره و شیلنگ آنها برزنتی باشد. زمانی که بخواهید از یک شیلنگ آتش نشانی استفاده کنید باید آن را به مخزن آب وصل کنید. این اتصال با کمک وسیله ای به نام شیر کوپلینگ انجام می شود. با کمک این قطعه عملیات پاشش آب یا فوم بدون هیچ اختلالی انجام می شود.

شلنگ‌ و قرقره

در میان تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی، ممکن است دو عضو شلنگ و قرقره برایتان شناخته شده تر باشند. شیلنگ و قرقره موجود در فایر باکس بسیار کاربردی هستند چرا که عملیات تامین آب یا فوم و هدایت آن به سمت حریق با کمک آنها انجام می شود.
قرقره یک ابزار گرد و تو خالی است که بخش میانی آن را با پیچاندن شیلنگ آتش نشانی پر می کنند. بدیهی است که این قطعه باید محکم و سبک باشد تا جا به جایی آن با وجود وزن سنگین شیلنگ ها آسان تر باشد. طول شیلنگ های آتش نشانی گاهی به 20 متر هم می رسد. پس قرقره می تواند بخش اضافی آن را نظم داده و از کشیده شدن یا گره خوردن آن جلوگیری کند.
شیلنگ های آتش نشانی به آسانی آب را از خود عبور می دهند. این اقلام اصولا از نوعی پی وی سی ساخته شده و انعطاف لازم برای جا به جایی و خم و راست شدن را در خود دارند. نا گفته نماند که هر دو عضو نام برده (شیلنگ و قرقره) باید از متریالی ساخته شده باشد تا در برابر فرسودگی و سایش در امان بمانند. هوریل و برزنت دو متریال رایج در ساخت این محصولات است.

تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی

کپسول آتش نشانی

در میان تمام تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی، کپسول آتش نشانی از همه کارآمد تر و البته شناخته شده تر است‌. به طوری ‌که اگر به شکل ناگهانی درب جعبه را باز کنید و با متعلقات فایرباکس رو به رو شوید، کپسول‌ آتش نشانی احتمالا اولین چیزی است که بر می دارید.
این محصول یک استوانه فلزی است که بخش داخلی آن را با کمک یک نوع ماده خاموش کننده پر کرده اند. این مواد بسته به نوع استوانه ممکن است از گاز، پودر یا کف تشکیل شده باشد. کپسول آتش نشانی دارای دسته نگهدارنده، درجه فشار، شیلنگ، ضامن و… ِغیره است که برای کار با آن باید از پیش دفترچه های راهنما را مطالب کرده باشید. لازم به ذکر است که بودن یا نبودن کپسول خاموش کننده در تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی به نوع فایرباکس شما بستگی دارد. در برخی نمونه ها کپسول داخل جعبه، و در برخی دیگر در نزدیکی فایر باکس قرار می گیرد.
تجهیزاتی که ذکر شدند در دسته وسایل دستی خاموش کننده آتش قرار می گیرند. این در حالی است که آتش نشانان ممکن است به سیستم های جدید و کارآمدی مثل CAFS نیاز داشته باشند. کفس یک سامانه خاموش كننده است که در آن تجهیزات مکانیکی و مواد خاموش کننده با هم ترکیب شده اند‌. پس این وسیله می تواند بدون دخالت آتش نشان مواد خاموش کننده را به سمت نقطه مرکزی آتش پرتاب کند.
البته پیش از این نشانه گیری عناصری مثل فاصله فرد تا آتش، ارتفاع آتش و سرعت انتشار آن نیز آنالیز می شود. تعیین درصد مناسب آب و فوم و نشانه گیری با دقت نیر از دیگر ویژگی های این سامانه است‌‌. مجموعه بزرگ کفسیران، امتیاز گرد آوری یا همان بومی سازی این سامانه در کشور را از آن خود کرده است.

 

طناب آتش نشانی

طناب آتش نشانی عضو دیگری از متعلقات فایرباکس است که با نام هایی مثل طناب سه رشته آتش نشانی و طناب نجات نیز شناخته می شود. این محصول را می توان برای نجات جان افرادی که در حریق گرفتار شده اند استفاده کرد. البته بهره گیری از آن برای جا به جایی یا حمل برخی وسایل نیز دور از ذهن نیست.

تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی

سوالات متداول

1- جعبه آتش نشانی چیست؟

جعبه آتش نشانی یا فایر باکس نوعی محفظه فلزی است که درون آن را با وسایل ضروری برای خاموش کردن آتش پر کرده اند.

2- تجهیزات داخل جعبه‌ آتش نشانی شامل چه چیز هایی است؟

به طور کلی متعلقات فایر باکس شامل شیلنگ و قرقره، شیر کوپلینگ، کپسول آتش نشانی، طناب و سایر اتصالات است.

3- آیا با کمک تجهیزات جعبه آتش نشانی می توان حریق را به طور کامل مهار کرد؟

این مورد به مدت زمان تشکیل آتش و البته شدت آن بستگی دارد. اگر حریق کوچک باشد این امکان وجود دارد. در غیر این صورت تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی یا همان متعلقات فایرباکس تنها می توانند برای مدت کوتاهی، از انتشار آتش جلوگیری کرده و یا سرعت آن را کم کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *