کابل اعلام حریق چیست؟ انواع و کاربرد

کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق

به طور کلی اعلام حریق شامل کلیه اقداماتی است که افراد را از‌ وجود آتش در نزدیکی شان مطلع می کند. این خبر رسانی ممکن است به شکل اعمال آژیر های صورتی یا به نمایش درآوردن چراغ های چشمک زن باشد. این نهایت تصوری است که یک فرد عادی درباره اعلام حریق و سیستم آن دارد. این در حالی است که این سامانه به جز آژیر و چراغ از اجزای مهم دیگری نیز تشکیل شده که یکی از حیاتی ترین آنها کابل اعلام حریق است‌.
کابل اعلام حریق نقش مهمی را در افزایش ایمنی یک مکان ایفا می کند. این سازه می تواند در جلوگیری از گسترش حریق موثر باشد. این اقلام با شناسایی حریق اطلاعات بدست آمده را به شکل حرارتی یا دودی به دیگر بخش های این سامانه ارسال کرده و سیستم اعلام حریق را به صورت اتوماتیک فعال می کنند. در واقع وظیفه اصلی این کابل تشخیص زود هنگام آتش و فعال کردن آژیر خطر است.
در نگاه اول شما سیم یا کابلی را مشاهده می کنید که مانند سایر اجزای این دسته می تواند جریان الکتریکی را از خود عبور داده و برق مورد نیاز یک ساختمان یا مکان را تامین کند. اگر کابل را در معرض دود یا حرارت قرار دهید خواهید دید که برخی تغییرات فیزیکی و شیمیایی در آن رخ خواهد داد.‌ کابل اعلام حریق ضد اشتعال است. به همین دلیل از گسترش آتش جلوگیری می کند. در ثانی با اطلاع رسانی آن به مرکز سیستم اعلام حریق کلیه افراد حاضر در آن مکان را از وجود یک حادثه با خبر می‌ کند.

 

کابل اعلام حریق چند رشته است؟

چنین کالایی می تواند از رشته های مختلفی تشکیل شده باشد. با این حال بیشترین تعداد رشته سیم هایی که در یک کابل اعلام حریق وجود دارد 4 عدد است. کابل‌ های 4 رشته ای در حقیقت دارای چندین مغز یا فرمان دهنده مستقل از هم هستند. هر کدام از این موارد قادر اند نقشی را در رد و بدل کردن اطلاعات ایفا کنند.

متخصصان این حوزه همواره توصیه می کنند که برای تجهیز اماکن مختلف به سیستم اعلام حریق و کابل‌ های آن از کابل چهار شاخه استفاده کنند. این محصولات دارای قدرت، دقت و سرعت بیشتری هستند. در نتیجه بازدهی آنها در حین خطر بیشتر است. ناگفته نماند که این نوع کابل ها ممکن است قیمت بالاتری را در مقایسه با اقلام مشابه به خود اختصاص داده باشند.

شاید اینگونه فکر کنید که خریداری چنین محصول پر تقاضایی کار آسانی است. چرا که عمده عرضه کنندگانی که در این حوزه فعال هستند کابل اعلام حریق را در سبد محصولات خود جایگذاری کرده اند. اما این فرایند زمانی دچار چالش می شود که شما به عنوان خریدار قصد داشته باشید کالای با کیفیت و بی کیفیت را از هم تشخیص دهید. در بسیاری از موارد افراد دچار اشتباه می شوند.
در چنین شرایطی، تنها ارجاع به یک عرضه کننده معتبر می تواند کیفیت، اصالت و کارایی محصول‌ دریافتی تان را تضمین کند. مجموعه بزرگ کفسیران یکی از بهترین تولیدکنندگان اقلام ایمنی و آتش نشانی بر اساس سیستم کفس به حساب می آید. طراحی، تولید و عرضه سیستم CAFS یکی از بزرگترین افتخارات این واحد تجاری است.

 

کابل اعلام حریق

مشخصات فنی کابل اعلام حریق

به جرات می توان گفت که کابل اعلام حریق یکی از حیاتی ترین اجزای این سیستم است. وظیفه اعمال شده بر روی این سازه رد و بدل کردن اطلاعات ناشی از حریق است که به نوبه خود بسیار اهمیت دارد. همه کابل هایی که با پسوند حریق روانه بازار می شوند باید برخی استاندارد های ساختاری را در خود داشته باشند. در ادامه اصلی ترین مشخصه های فنی این قطعه ایمنی را ذکر می‌ کنیم.

  • متریال ساختاری: متریال ساختاری این کابل باید به گونه ای انتخاب شود که سازه در برابر دود و حرارت مقاوم باشد.
    ظرفیت انتقال اطلاعات: کابل اعلام حریق باید بتواند حجم وسیعی از داده ها را در کمترین زمان جا به جا کند.
  • ابعاد کابل: به طور کلی قطر سیم‌های اعلام حریق به نسبت سایر تجهیزات مشابه بیشتر است. با این وجود ابعاد این سازه می تواند با توجه به نیاز های محل نصب و استاندارد های وضع شده متغیر باشد.
  • مقاومت الکتریکی: مقاومت الکتریکی باید در کابل ثابت باشد. وظیفه این کابل افزایش ایمنی است. پس این گونه مشخصات نباید به گونه ای لحاظ شوند که امنیت یک مکان را به چالش بکشند.
  • محدوده فشار و دما: مقاوم بودن در برابر محدوده خاصی از فشار و حرارت برای کابل های اعلام حریق ضروری است. تنها در این صورت است که سازه می تواند وجود حریق را تشخیص دهد.
  • مقاومت در برابر عوامل خارجی: کلیه کابل‌های اعلام حریق باید حاوی عایقی باشند که آنها را در مقابل عوامل بیرونی ایمن نگه دارد. گرد و غبار، رطوبت، اشیا برنده و غیره از جمله این عوامل هستند.
  • استانداردها: داشتن نشان استاندارد مهم ترین مشخصه ای است که یک کابل باید داشته باشد. تنها در این صورت است که می توان کیفیت و کارایی یک کابل را تایید کرد.

 

کاربرد کابل اعلام حریق

کابل های اعلام تجهیزاتی دو کاره هستند. آنها علاوه بر اینکه می‌ توانند حریق را شناسایی و آن را مخابره کنند به عنوان یک کابل معمولی که صرفا جریان الکتریکی را رد و بدل می کند نیز کارایی دارند. به همین دلیل است که میزان عرضه و تقاضای این محصول بسیار بالا است.
کلیه ساختمان های تجاری و مسکونی موظف به نصب سیستم اعلام حریق هستند. این نوع کابل عضو مهمی در این سامانه محسوب می شود. در نتیجه اولین کاربرد کابل اعلام حریق در تکمیل سیستم ایمنی ساختمان ها خلاصه می شود. با کمی دقت به برخی فعالیت های صنعتی مانند نفت، پتروشیمی و گاز به این نتیجه می رسید که بهره گیری از چنین سازه ای برای آنان بسیار ضروری است.
چرا که حریق های بسیار کوچکی که ممکن است در هر موقعیتی پیش بیایند و کنترل و مهار شان چندان سخت نباشد ممکن است در صورت حضور در این اماکن فاجعه وار باشند. در نهایت آخرین کارایی کابل اعلام حریق به محدوده های حساس ختم می شود. آزمایشگاه ها، بیمارستان ها و انبار هایی که در آنان مواد خطرناک اشتعال زا نگهداری می شود نمونه بارزی از یک محدوده حساس محسوب می شود.

کابل اعلام حریق

انواع کابل اعلام حریق

انواع کابل اعلام حریق به 4 دسته ی کابل های زندگی، حساس به دود، تغذیه و ارتباطی تقسیم می شوند. کابل های زندگی تجهیزاتی هستند که در شرایط بحرانی خطوط اصلی ارتباطی (میان محرک ها و سیستم اعلام حریق) را کنترل می کنند‌. با توجه به وظیفه خطیر این سازه مهندسان لقب کابل زندگی را به آن داده اند.
یکی از اصلی ترین کابل هایی که در تشخیص زود هنگام حریق از آنها استفاده می شود کابل دودی است‌. تجهیزات دودی دارای سنسورهایی هستند که دود ناشی از حریق را به سرعت شناسایی کرده و آن را به سیستم اصلی اطلاع رسانی می کنند. اگر به دنبال سازه ای هستید که حریق را در کمترین زمان ممکن تشخیص دهد کابل اعلام حریق دودی بهترین گزینه برای شماست. بهره گیری از این محصول در سیستم اعلام حریق آتش نشانی‌ ها امری ضروری است.
سیستم اعلام حریق نیز مانند سایر سیستم‌ های این حوزه برای کار کردن به نیروی الکتریکی نیاز دارد. این نیرو با کمک کالاهایی به نام کابل تغذیه تامین می شوند. عملکرد این بخش بسیار حساس است. در نتیجه یک کابل تغذیه باید دارای ساختار با کیفیت و عمر بالایی باشد. چرا که نقص در رساندن انرژی در نهایت به قیمت عدم فعال شدن سیستم اعلام حریق در شرایط خطر ساز ختم می شود. آخرین عضو این مجموعه با عنوان کابل ارتباطی شناخته می شود. کابل های ارتباطی اطلاعات را میان اجزای مختلف این سامانه رد و بدل می کنند. کیفیت بالا، ساختار مقاوم و عمر مفید طولانی از جمله ویژگی هایی است که در ساختار آنها یافت می شود.

ویژگی‌ های کابل اعلام حریق

هر کابلی نمی تواند جایگزین نمونه ی مخصوص آن در سامانه اعلام حریق شود. در نتیجه ویژگی هایی در ساختار این محصولات وجود دارد که کابل های معمولی آن را ندارند. درواقع معیار جداسازی این محصولات از سایر اقلام مشابه تمایزات ساختاری شان است. در ادامه برخی از مهم ترین ویژگی های کابل اعلام حریق را برایتان ذکر می کنیم.

مقاومت در برابر حرارت:

اولین ویژگی این عضو مقاومت بالای آن در برابر حریق است. این کابل در مواجهه با دمای بالا و آتش ساختار اصلی خود را حفظ کرده و مهم تر از آن دچار حریق نمی شود. یا بهتر است بگوییم دیر تر دچار حریق می شود.

کابل اعلام حریق

عملکرد پایدار در شرایط نا به سامان:

این سازه می تواند در حین آتش سوزی نیز وظیفه اصلی خود که رد و بدل کردن جریان و اطلاعات است را به بهترین نحو انجام دهد.

مقاومت در برابر رطوبت:

کابل هایی که در اماکن صنعتی کارگزاری می شوند عموما در معرض رطوبت هستند. پس کابل اعلام حریق باید به گونه ای ساخته شده باشد که در برابر چنین عاملی مقاوم باشد.

ایمن در برابر اشعه UV:

سیم ها با توجه به حوزه کاربرد شان ممکن است در مواجهه با اشعه UV یا آفتاب قرار بگیرند که هر دویشان در کاهش عمر مفید آنها موثر است. پس یک کابل اعلام حریق باید در مقابل چنین عاملی بتواند کیفیت اولیه خود را حفظ کند.

 

استفاده از کابل اعلام حریق در سیستم CAFS

کابل اعلام حریق را به دو شیوه می توان به سیستم کفس متصل کرد. با اتصال این دو محصول به یکدیگر، سرعت عمل در خاموش شدن آتش بیشتر شده و نتیجه مطلوبی به دست خواهد آمد.

 

طراحی سیستم فعال اعلام حریق

در این روش، سیستم اعلام حریق به طور مستقل عمل می کند و در صورت بروز آتش‌سوزی، توسط کابل اعلام حریق سیگنالی به سیستم CAFS ارسال می شود. سیستم CAFS پس از دریافت سیگنال از سیستم اعلام حریق، فعال شده و فوم فشرده را به محل آتش‌ سوزی هدایت می کند. این روش برای مکان‌هایی که خطر آتش سوزی زیاد است مناسب است. کفسیران اولین تولید کننده سیستم کفس در ایران است که در جهت مهار آتش سوزی یکی از موثرترین سیستم ها به حساب می آید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *