سیستم اعلام حریق سنس (SENS)

سیستم اعلام حریق سنس

سیستم اعلام حریق sens توسط شرکت فناوری سانا پژوهش گستر که تولید کننده انواع تجهیزات اعلام حریق است تولید می‌شود. این شرکت در سال ۱۳۸۷ در تبریز فعالیت خود را با تولید سیستم‌های اعلام حریق متعارف شروع کرد و سپس این برند برای تولید سیستم‌های آدرس پذیر sens نیز اقدام کرد. استفاده از فناوری‌های روز دنیا برای طراحی دقیق، استفاده از استانداردهای تخصصی اروپایی و ملی، کاربری آسان باعث شده است که محصولات این برند در بیشتر استان‌های کشورمان و برخی از کشورهای همسایه طرفداران زیادی پیدا کند.
در این مطلب قصد داریم تجهیزات سیستم اعلام حریق سنس را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با سیستم اعلام حریق sens

سیستم اعلان حریق sens مجموعه‌ای از قطعات و تجهیزات الکترونیکی می‌باشد که کار آشکارسازی و اعلام حریق را انجام می‌دهد. سیستم اعلام حریق سنس در دو نوع متعارف و آدرس‌پذیر تولید می‌شود. طراحی دقیق با به روزترین فناوری‌ها، کاربری آسان و مطابقت با استانداردهای معتبر اروپایی از جمله ویژگی‌هایی هستند که باعث شده است تجهیزات سیستم اعلام حریق سنس به یکی از معروف‌ترین برندهای معتبر داخلی در زمینه اعلام حریق تبدیل شود.

انواع سیستم‌های اعلام حریق sens

سیستم‌های اعلام حریق سنس در دو دسته تجهیزات متعارف و آدرس پذیر در بازار وجود دارند پدر ین بخش آن‌ها را بررسی می‌کنیم‌:

سیستم اعلام حریق متعارف سنس

سیستم اعلام حریق متعارف سنس یکی از سامانه‌های اعلام حریق است که می‌تواند آتش‌سوزی در یک منطقه را به خوبی تشخیص و آن را اعلام کند. در این سیستم چند دتکتور و شستی در کنار هم قرار می‌گیرند و تشکیل یک مدار را می‌دهند که به پنل کنترل مرکزی متصل می‌شوند. تشخیص تغییر وضعیت یک مکان در این سیستم با توجه به آلارم و یا مقاومت الکتریکی مدار آن منطقه انجام می‌گیرد. در این سیستم اعلام حریق، فضای مورد نظر به چند منطقه تقسیم می‌شود که هر منطقه یک زون نام می‌گیرد. این سیستم یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های اعلام حریق می‌باشد که با تغییرات کیفی اندک در صنعت و کاربردهای خانگی استفاده می‌شود.

سیستم اعلام حریق sens

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر sens

در این سیستم سنسورها می‌توانند دود یا حرارت را در آدرس‌های مشخصی که از قبل تعریف شده است تشخیص دهند. مثلا در اتاق‌های یک هتل یا واحدهای یک ساختمان که هر اتاق یا واحد در سیستم دارای آدرس مخصوص خود می‌باشد. دتکتور آدرس پذیر سنس با دریافت سیگنال‌های دقیق می‌تواند آدرس دقیق را شناسایی کند و آن را به پنل کنترل مرکزی گزارش دهد. در این سیستم می‌توانید میزان حساسیت را در دتکتورهای آدرس‌پذیر تنظیم کنید تا میزان خطا به کمترین حد خود برسد. علاوه‌براین می‌توانید سیستم اعلام حریق آدرس پذیر سنس را به سیستم‌های قدیمی متعارف متصل کنید. طراحی این سیستم به‌گونه‌ای است که با قابلیت‌های جدید و بیشترین کارایی در کنار سادگی می‌باشد.

مزایای سیستم اعلام حریق sens

  • دارای قابلیت بازگشت تنظیمات اولیه
  • می‌توان آن را به سیستم‌های قدیمی متصل کرد.
  • در راه‌اندازی و اعمال تنظیمات جدید سرعت بسیار مناسبی دارد.
  • دارای قابلیت کنترل و نظارت از راه دور است.
  • طراحی آن بر اساس استانداردهای معتبر بین‌المللی مثل LPCB و VDS می‌باشد.
  • از راه دور نیز می‌توان عیب یابی و نگهداری سیستم را انجام داد.
  • استفاده از این سیستم بسیار آسان است، زیرا بر روی پنل مرکزی یا کنترل‌های دقیقی وجود دارد.
  • می‌توان بر وضعیت کنونی یعنی خروجی و ورودی‌های سیستم نظارت داشت.
  • این سیستم از درگاه‌های ارتباطی Ethernet ، USB و RS-232 پشتیبانی می‌کند.

اجزای سیستم اعلام حریق سنس

کنترل مرکزی سیستماعلام حریق sens

پنل مرکزی مهمترین جز سیستم اعلام حریق می‌باشد که وظیفه آن ارتباط بین اجزای سیستم می‌باشد بدنه کنترل پنل سنس از جنس ABS تولید شده است ه هم به صورت توکار و هم روکار می‌توان آن را نصب کرد. از مزایای مرکز کنترل سنس این است که می‌توان ۲۰ دتکتور در هر زون نصب کرد و یا در صورت نیاز برخی از آن‌ها را حذف نمود.

پنل کنترل مرکزی اعلام حریق سنس دارای دو مدل MC5 و PC5 می‌باشد. کنترل پنل MC5 متعارف است که با استفاده از تکنولوژی پردازش دیجیتال تولید شده است. یکی از ویژگی‌های این پنل این است که نیبت به نویز‌های مختلف مقاومت بسیار بالایی دارد، به همین دلیل است که پایداری آن بسیار بالاست. کنترل پنل PC5 یک پنل متعارف سنس با تکنولوژی میکروکنترلی می‌باشد که با پردازش‌های دقیق و بیشتر می‌تواند خطای کاذب را کمترین حد ممکن خود برساند. در مدار‌های این سیستم، تکنولوژی SMD به کار رفته است.

سیستم اعلام حریق sens

دتکتورهای حرارتی سیستم اعلام حریق سنس

این سیستم اعلام حریق دارای دو نوع دتکتور دما ثابت و دما افزایشی می‌باشد. عملکرد دتکتور دما ثابت سنس به این صورت است که یک دمای از پیش تعیین شده تعریف می‌شود و وقتی دما از این حد بالاتر رفت دتکتور فعال می‌شود و هشداری را به کنترل پنل گزارش می‌دهد. اما دتکتورهای دما افزایشی در صورت افزایش ناگهانی دما اعلان حریق می‌کنند. عملکرد این سنسورها به این صورت است که اگر در یک دقیقه ۸ درجه سانتی‌گراد افزایش دما وجود داشته باشد، فعال می‌شوند. مصرف انرژی الکتریکی این دتکتورها بسیار پایین است به‌طوری‌که جریان مصرفی برق آن‌ها عملا صفر می‌باشد.

دتکتور دودی متعارف سیستم اعلام حریق sens

در این دتکتور از قطعات SMD و مدارات دو رویه استفاده شده است. همچنین برای در امان ماندن زنگ زدگی، آبکاری شده است. دتکتور دودی sens از نوع فتوالکتریک می‌باشد، یعنی نسبت به کاهش نور حساس است. بنابراین اگر دود ایجاد شود این دود باعث کاهش نور می‌شود و دتکتور دودی فعال می‌گردد و اعلان حریق می‌کند. علاوه بر کیفیت بسیار بالای این دتکتور، طراحی ظاهری آن نیز کاربر پسند و زیبا می‌باشد.

 

دتکتور مولتی دود و حرارت سیستم اعلام حریق سنس

این دتکتورهای سیستم اعلام حریق sens از دو سنسور دودی و سنسور حرارتی دما ثابت پشتیبانی می‌کنند. سنسورهای دودی و حرارتی این فاکتورها را به‌طور همزمان بررسی می‌کنند تا خطاها در تشخیص دتکتور به حداقل خود برسند. این دتکتورهای سنس در فضاهایی که هم امکان تولید دود و هم حرارت وجود دارد می‌توانند استفاده شوند، مثلا در فضاهای مسکونی بیشتر برای موتورخانه‌ها کاربرد دارند.

شستی سیستم اعلام حریق sens

شستی‌های اعلام حریق سنس دارای قابلیت ریست می‌باشند. شاسی این شسی‌ها نشکن می‌باشد و امکان تست و راه‌اندازی مجدد را ارائه می‌دهند. شستی سنس یک چراغ LED دارد که وضعیت عملکرد آن را نشان می‌دهد. اگر شستی فعال باشد آدرس آن روی پنل اعلام حریق آدرس پذیر به نمایش در می‌آید.

سیستم اعلام حریق سنس

دیگر تجهیزات سیستم اعلام حریق سنس

در کنار تجهیزات اختصاصی موجود در سیستم اعلام حریق sens تجهیزات دیگری نیز وارد بازار کرده است که قابل استفاده در محیط‌های مسکونی و تجاری هستند. یکی از این تجهیزات آژیر و آژیر فلاشرهای با طراحی زیبا می‌باشند که از تکنولوژی پیزو استفاده می‌کنند. صدای این آژیرها به‌طور یکنواخت در محیط پخش می‌شود و شدت صدای مناسبی دارند. علاوه بر این آژیر فلاشرهای سنس دارای نور بسیار بالایی می‌باشند.

 

عیب یابی سیستم اعلام حریق sens

بعد از نصب هر نوع سیستم اعلام حریق به‌طور پیوسته نیاز به عیب یابی آن و به روز رسانی برای دستیابی به قابلیت‌های جدید و بهبود کارایی می‌باشد. یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در سیستم‌های اعلام حریق پیش می‌آید آلارم‌های اشتباه است. اگر با این مشکل روبرو شدید اولین اقدام این است که تنظیمات پنل‌ها را بررسی کنید تا ببینید آیا مشکل از این بخش‌ها هست یا نه.
در این زمینه لازم است که سیستم اعلام حریق را به‌طور هفتگی و ماهیانه چک کنید تا وجود هرگونه عیبی را در سیستم تشخیص دهید.

جمع بندی

سیستم اعلام حریق sens یکی از سیستم‌های ایمنی در زمینه آشکارسازی و تشخیص آتش سوزی می‌باشد. این سیستم با طراحی زیبا، کیفیت مطمئن، تاییدیه سازمان آتش نشانی، گارانتی و قیمت مناسب توانسته است که رضایت کاربران را جلب کند. از دیگر ویژگی‌هایی که این سیستم اعلام حریق دارد، نصب و راه‌اندازی سریع می‌باشد. تنوع بالای تجهیزات این برند باعث شده است که باوان تمامی قسمت‌ها را تحت پوشش این سیستم قرار داد. اگر شما نیز به یک سیستم اعلام حریق مطمئن، آسان با قیمت مناسب نیاز دارید، می‌توانید سیستم اعلام حریق سنس را انتخاب کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *