دتکتور ترکیبی

دتکتور ترکیبی

بر خلاف انتظارتان وظیفه سیستم اعلام حریق تنها اطلاع رسانی وجود خطر نیست. بلکه این سامانه باید در ابتدا تمام جزئیاتی را که می توانند نشان دهنده وجود آتش باشند را بررسی کند. نور بسیار زیاد، حرارت بالا، دود و… از جمله این نشانه ها است‌. بدیهی است که این وظیفه به واسطه دستگاهی به نام دتکتور انجام می گیرد‌. اما نکته ای که وجود دارد این است که آیا هر آشکار ساز می تواند تنها یک علامت را بررسی کند؟ پاسخ این سوال منفی است‌. چرا که امروزه دتکتور ترکیبی اعلام حریق نیز روانه بازار شده است.

دتکتور ترکیبی اعلام حریق چیست؟

زمانی که بازارهای مصرف انواع دتکتور مراجعه کنید با آشکار ساز هایی مواجه می شوید که تنها بر روی دود یا حرارت حساس اند. این در حالی است که دتکتور ترکیبی با بهره گیری از یک طراحی خاص، بر روی جفت علامت های ذکر شده حساس است.
این کالا دارای چندین سنسور متفاوت است که هر یک به بررسی جزئیات خاصی می پردازند. آنها با‌ ترکیب کردن پروسه تشخیص حرارت و دود، الگوریتم خاصی را تشکیل داده اند که با کمک آن می توان وجود دود یا حرارت را به شکل همزمان تشخیص داد و آلارم خطر را فعال کرد.
در موقعیتی که بخش مرکزی سیستم اعلام حریق از دتکتور داده های دریافتی اش را بازخواست میکند، آشکارساز اطلاعاتی ترکیبی را ارائه می کند که بخشی از آنها از سنسورهای نوری، و بخشی دیگر از بررسی دما بدست آمده اند. البته دتکتور ترکیبی می تواند برخی ویژگی های اضافه مثل شناسايي مونوکسید کربن را نیز در خود جای دهد. لازم به ذکر است که این کالاها معمولا به صورت دو طبقه ساخته می شوند‌.

دتکتور ترکیبی

انواع دتکتور ترکیبی اعلام حریق

اگر قصد خرید این دستگاه را داشته باشید با دو نمونه دتکتور ترکیبی آدرس پذیر و آشکار ساز دو کاره متعارف مواجه می شوید. تفاوت این دو دتکتور آن است که در نمونه آدرس پذیر افراد می توانند محل دقیق بروز حریق را شناسایی کنند در حالی که این امکان در دتکتور های متعارف وجود ندارد.

نحوه عملکرد دتکتور ترکیبی اعلام حریق

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم دتکتور ترکیبی دارای تعدادی سنسور است که نیمی بر حرارت، و نیمی دیگر بر دود حساس اند. در نمونه اول دتکتور به یک درجه خاص از دما یا سرعت افزایش حرارت واکنش نشان می دهد. زمانی که این مقدار بیش از حد تعیین شده باشد، آلارم هشدار فعال می شود. سنسور های نوری نیز یک بازه خاص از نور را بررسی می کنند. با پخش شدن دود در فضا این نور دچار اختلال شده و سازه اینگونه برداشت می کند که حریق در حال اتفاق افتادن است.
پس از آن یک آلارم به سیستم مرکزی ارسال می شود و سامانه با کمک فلاشر ها و آژیر های صوتی وجود خطر را به سا‌کنین یک ساختمان یا مکان خبر می دهد‌. در این مرحله آتش نشانان با کمک تجهیزاتی که برای خاموشی آتش در اختیار دارند، وارد میدان شده و برای مهار حریق تلاش می کنند. امروزه استفاده از سیستم خاموش کننده CAFS در میان افراد رواج یافته است‌. چرا که حین افزایش سرعت و دقت، میزان خطر را در حین انجام عملیات کاهش می دهد.
عبارت کفس به کف و هوای فشرده اشاره دارد. البته مقدار فوم، آب، هوای فشرده و … در سازه به صورت خودکار تنظیم می شود. فاصله میان دستگاه و حریق و سرعت و قدرت پرتاب فوم نیز همین طور. در حقیقت سیستم CAFS ترکیبی از خودروهای عملیاتی، مواد خاموش کننده و کنترل نیروی انسانی است که در کنار هم بهترین را خلق می کنند. طراحی، تولید و بومی سازی چنین سیستم هوشمندی تنها از مجموعه بنامی مثل کفسیران بر می آید.

 

دتکتور ترکیبی اعلام حریق

مزایای دتکتور ترکیبی

دتکتور ترکیبی دارای ویژگی های مثبت بسیاری است‌.‌ اولین مزیت آن هم دوکاره بودن آن است‌‌‌. یعنی دیگر نیازی نیست دتکتور حرارتی و دودی را به صورت جداگانه تهیه کنید. ناگفته نماند که یک دتکتور ترکیبی اعلام حریق می تواند به صورت تمام کمال بر روی دود یا حرارت نیز تمرکز کند. در ادامه نمونه های دیگری از این مزایا درج خواهد شد.

  • عدم ایجاد هشدار های کاذب
  • داشتن چراغ برای نشان دادن وضعیت
  • کم کردن هزینه های خرید دتکتور
  • داشتن عمر مفید بالا
  • امکان تنظیم مقدار حساسیت دستگاه بر روی سنسور دود یا دما

 

سوالات متداول

1- انواع دتکتور ترکیبی اعلام حریق کدام است؟

دتکتور ترکیبی در دو شکل متعارف و آدرس پذیر تولید می شود.

2- آیا می توان از این دتکتور در فضاهایی با حساسیت حریق بالا استفاده کرد؟

بهتر است در مکانهایی که احتمال ایجاد آتش سوزی در آنها بالاست از دتکتورهای ترکیبی استفاده‌ نکنید‌. در این اماکن دتکتور دود و دتکتور حرارتی باید به شکل جداگانه تهیه شود.

3- دتکتور ترکیبی دارای چه اجزایی است؟

سنسور های تشخیص دود و دما از اصلی ترین اجزای موجود در دتکتور های دو کاره هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *