سیستم اعلام حریق GST

سیستم اعلام حریق GST

سیستم اعلام حریق gst یکی از سیستم‌های برتر ایمنی در رابطه با آتش است که نام آن برگرفته از عبارت Gulf Security Technology می‌باشد. جی اس تی یکی از بزرگ‌ترین و بهترین شرکت‌های تولید کننده سیستم اعلام حریق در سال ۱۹۹۳ در انگلستان کار خود را شروع کرد. این یک شرکت انگلیسی است اما محصولات خود را در کشور چین تولید می‌کند که طیف وسیعی از محصولات ایمنی را در ارتباط با اعلام و اطفای حریق شامل می‌شود.
محصولات این برند در بیش از ۸۰ کشور و منطقه دنیا صادر می‌شوند و به بخش مهمی از تجارت جهانی UTC تبدیل شده است. کمپانی GST به منظور شناخت نیازهای بازار در سراسر دنیا گروهی به نام D & R را تشکیل داده است که با کمک آن تبدیل به یک برند مورد اعتماد در سطح جهان شد. تمامی محصولاتی که این شرکت تولید می‌کند، گواهینامه‌های LPCB و BS اروپا را دارند. در این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را در مورد سیستم اعلام حریق جی اس تی بیان کنیم.

سیستم اعلام حریق gst

سیستم اعلام حریق جی اس تی در دو دسته سیستم اعلام حریق متعارف و سیستم اعلام حریق آدرس پذیر وجود دارد. این سیستم‌ها قابل استفاده در مکان‌هایی اداری، کارخانه‌ها، مراکز خرید، رستوران‌ها و … برای اطلاع رسانی آتش سوزی به همگان. هستند شرکت جی اس تی برای تمامی محصولات خود گواهینامه‌های مختلف داخلی و بین المللی را دریافت کرده است. همچنین دارای استانداردهای CCCT چین، استاندارد جهانی CE ، LPCB اروپا، استاندارد بین المللی UL می‌باشد. در ادامه تجهیزات سیستم اعلام حریق جی اس تی را معرفی می‌کنیم.

تجهیزات سیستم اعلام حریق gst

تجهیزات اصلی سیستم اعلام حریق جی اس تی شامل موارد زیر می‌باشند:

کنترل پنل سیستم اعلام حریق جی اس تی

کنترل پنل همان کامپیوتر مرکزی سیستم اعلام حریق gst می‌باشد که تمامی دستگاه‌ها و سنسورها با کمک کابل و یا به‌صورت وایرلس به آن متصل می‌شوند تا بتوانند اطلاعات خود را به آن ارسال نمایند. این برند دارای دو نوع مرکز کنترل می‌باشد: کنترل پنل آدرس پذیر GST و کنترل پنل متعارف. کنترل پنل جی اس تی موظف است که تمامی اطلاعات را از سنسورهایی که به آن وصل هستند جمع آوری کند. سنسورها یا همان دتکتورها وقتی مشکلی در محل ایجاد شود آن را تشخیص می‌دهند و پیامی را به سرعت به کنترل پنل می‌فرستند. کنترل پنل نیز موظف است این پیام را دریافت و پردازش کند و با به صدا درآمدن آژیر ساکنان را از خطر مطلع کند.

سیستم اعلام حریق جی اس تی

دتکتور فتو الکتریک سیستم اعلام حریق GST

دتکتور یا آشکارساز جی اس تی به وجود دود در محیط حساس است و وقتی در معرض دود محیط قرار بگیرد، آن را تشخیص می‌دهد و به کنترل پنل پیام می‌فرستد. همانطور که از نام این دستگاه پیداست از طریق اندازه‌گیری نور طبیعی محیط یعنی فوتون می‌تواند دود را تشخیص دهد. به این صورت که وقتی سنسور در هوای تمیز قرار دارد کالیبره می‌شود و اگر دودی که از آتش به‌وجود می‌آید مانع از رسیدن نور به دتکتور شود، دود را تشخیص می‌دهد و آن را هشدار می‌دهد. به همین دلیل است که این دتکتور، فوتو الکتریک نام گرفته است.

دتکتور دودی جی اس تی

دتکتور دودی جی اس تی دارای استاندارد LPCB می‌باشد و مورد تایید آتش نشانی قرار گرفته است. این دستگاه‌ها می‌توانند در دمای منفی ۱۰ تا مثبت ۵۰ درجه سانتی‌گراد و رطوبت ۹۵ درصد کار خود را به درستی انجام دهند. همچنین خروجی ریموت LED دارند و دارای دو ال ای دی هستند که دید ۳۶۰ درجه را برای کاربران و اپراتورها فراهم می‌کنند.

دتکتور حرارتی سیستم اعلام حریق gst

عملکرد دتکتور حرارتی از طریق سنجش دما انجام می‌شود. در این دستگاه‌ها یک استاندارد دمایی تعریف شده است که وقتی دمای محیط از آن بالاتر رود، سنسور این دستگاه، آن را تشخیص می‌دهد و اعلام خطر می‌کند. دتکتور حرارتی جی اس تی برای اماکنی که دائما در معرض دود و آلودگی هوا قرار دارند مناسب است، زیرا در این محیط‌ها عملکرد دتکتور دودی با اختلال مواجه می‌شود.

دتکتور حرارتی جی اس دی معمولا دارای دو سنسور حرارتی ثابت و متغیر می‌باشد. سنسورهای متغیر می‌توانند سرعت تغییرات دمای محیط و سنسورهای ثابت تغییرات دمای محیط از یک درجه مشخص را اندازه‌گیری می‌کنند. این دتکتورها نیز دارای استاندارد LPCB بوده و سازمان آتش‌نشانی نیز آن‌ها را تایید کرده است. همچنین در دمای منفی ۱۰ تا مثبت ۵۰ درجه سانتی‌گراد و رطوبت ۹۵ می‌توانند به کار خود ادامه دهند.

مولتی دتکتور سیستم اعلام حریق جی اس تی

همانطور که از نام این دتکتور پیداست دارای دو سنسور دما و دود برای تشخیص همزمان دود و حرارت می‌باشد. در این دتکتور GST ریز پردازنده‌ای تعبیه شده است که طول سیگنال‌ها و الگوی افزایش آن‌ها را آنالیز می‌کند و آن را با برنامه‌های از پیش تعریف شده تشخیص آتش بر اساس سنجش دما و دود مقایسه می‌کند. سپس پاسخ خود را به سرعت به کنترل پنل هدایت می‌کند. قیمت خرید مولتی بالاتر است اما دقت عملکرد این سیستم سیار بالا می‌باشد.

این دتکتورها دارای خروجی ریموت LED و دو LED برای بررسی وضعیت دتکتور می‌باشند. همچنین دارای استاندارد LPCB و تاییدیه آتش نشانی هستند و می‌توانند در دمای منفی ۱۰ تا مثبت ۵۰ درجه سانتی‌گراد و رطوبت ۹۵ درصد کار خود را به خوبی انجام دهند.

سیستم اعلام حریق GST

بیم دتکتور رفلکتوری سیستم اعلام حریق gst

این نوع دتکتورها برای سیستم اعلام حریق GST آدرس پذیر قابل استفاده هستند. بیم دتکتور رفلکتوری جی اس تی، دارای دو بخش فرستنده و گیرنده است که در دو سمت یک سالن بزرگ نصب می‌شود. این دو بخش با یک اشعه با یکدیگر در ارتباط هستند. وقتی یک عنصر خارجی مثل دود بین این دو فرستنده و گیرنده قرار گیرد، ارتباط اشعه قطع می‌شود و همین باعث می‌شود که دتکتور اعلام خطر کند. در برخی از این دتکتورها، فرستنده و گیرنده در یک مکان قرار می‌گیرند و در روبروی آن‌ها یک انعکاس دهنده نصب می‌شود.

دتکتور گازی سیستم اعلام حریق جی اس تی

دتکتور گازی جی اس تی بر خلاف دیگر دتکتورها که مونوکسید کربن را تشخیص می‌دهند، کار تشخیص گاز شهری را انجام می‌دهد. این دتکتور با تشخیص گاز شهری به کنترل پنل هشدار صادر می‌کند. اگر مقدار گاز شهری موجود در محیط داخلی خانه و یا محل کار یا هر فضای دیگری بیش از حد معین شود، دتکتور هشدارهایی را به پنل مرکزی صادر می‌کند. دتکتور گازی در هر دو سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر قابل استفاده است.

مرکز تکرار کننده سیستم اعلام حریق gst

وظیفه تکرار کننده جی اس تی این است که تمامی عملیاتی که در سیستم اعلام حریق GST انجام می‌شود را تکرار کند و محل دقیق آتش سوزی و خطوط آسیب دیده را مشخص کند. بنابراین با کمک آن می‌توان کل سیستم را کنترل و بازرسی کرد. این دستگاه با مرکز کنترل ۲، ۴، ۸ و ۱۶ زون سازگار است. مرکز تکرار کننده به‌طور مستقیم از پنل اعلام حریق قدرت می‌گیرد.

شاسی اعلام حریق جی اس تی

وظیفه شاسی اعلام حریق معمولا اعلام حریق به‌صورت دستی می‌باشد. یعنی اینکه اگر در مکان مورد نظر آتش سوزی رخ دهد، اپراتور می‌تواند با فشار دادن این شاسی به دیگران نیز آتش سوزی را اطلاع رسانی کند. یکی از ویژگی‌هایی که شاسی‌های اعلام حریق جی اس تی دارند، این است که دارای LED هستند که باعث می‌شود اپراتور متوجه شود که کدام شاسی حریق را اعلام کرده است. به همین دلیل است که شاسی‌ها به رنگ قرمز تولید می‌شوند تا بهتر دیده شوند. این قطعات نیز می‌توانند در دمای منفی ۱۰ تا مثبت ۵۰ درجه سانتی‌گراد و رطوبت ۹۵ کار کنند. همچنین دارای استاندارد LPCB بوده و تاییدیه سازمان آتش نشانی را نیز دارند.

آژیر اعلام حریق جی اس تی

وظیفه اطلاع رسانی به افرادی که در ساختمان وجود دارند بر عهده آژیر اعلام حریق می‌باشد. کار آژیر، دریافت سیگنال از کنترل پنل و تبدیل آن به صدا می‌باشد. این آژیرها می‌توانند حجم صدایی به اندازه ۹۵ دسیبل را تولید کنند. همچنین در دمای منفی ۱۰ تا مثبت ۵۰ درجه سانتی‌گراد، رطوبت ۹۵ با جریان مصرفی پایین ۳۵ میلی آمپر کار کنند. آژیر اعلام حریق gst دارای استاندارد LPCB و مورد تایید سازمان آتش نشانی می‌باشد.

آژیر فلاشر سیستم اعلام حریق gst

این دستگاه علاوه بر داشتن آژیر می‌تواند هشدار را به صورت تصویری نیز به حاضرین اطلاع دهد. آژیر فلاشر معمولا در مکان‌هایی که افراد ناشنوا وجود دارد و یا اینکه آلودگی صوتی به قدری زیاد است که صدای آژیر به گوش نمی‌رسد نصب می‌شوند.

سیستم اعلام حریق جی اس تی

قیمت سیستم اعلام حریق جی اس تی

قیمت سیستم اعلام حریق GST با توجه به فاکتورهای مختلفی از جمله تعداد دتکتورها، محل نصب، اندازه ساختمان، نیاز به سیستم‌های اضافی مثل هشدار دهنده صوتی و تصویری و نیاز به نصب و راه‌اندازی توسط یک تیم فنی متخصص می‌تواند متفاوت باشد. برخی از عواملی که در قیمت گذاری سیستم اعلام حریق جی اس تی تاثیرگذارند، شامل موارد زیر می‌باشند:

  • نوع و تعداد دتکتورها: تعداد و نوع دتکتورها بر روی قیمت نهایی سیستم اعلام حریق جی اس تی تاثیر فراوانی دارد. دتکتورهایی مثل آشکارساز دود، حرارت، ترکیبی دود و حرارت، آشکارساز مونوکسید کربن و … هر کدام قیمت‌های متفاوتی را در بر می‌گیرند.
  • محل نصب و اندازه ساختمان: اندازه ساختمان و تعداد طبقات آن می‌تواند در قیمت سیستم اعلام حریق جی اس تی تاثیرگذار باشند. ساختمان‌هایی که بزرگ‌تر هستند نیاز به تعداد دتکتورها و تجهیزات بیشتری دارند، بنابراین قیمت سیستم اعلام حریق جی‌ اس تی نیز بالاتر می‌رود.
  • نیاز به سیستم‌های اضافی: سیستم‌های اضافی مثل هشدار دهنده‌های صوتی و تصویری می‌توانند در تعیین قیمت نهایی سیستم‌های اعلام حریق تاثیرگذار باشند.
  • نصب و راه‌اندازی: برای نصب و راه اندازی سیستم اعلام حریق gst نیاز به یک تیم فنی متخصص می‌باشد که این هزینه نصب نیز بر قیمت نهایی سیستم اعلام حریق تاثیرگذار است.

سخن نهایی

به‌طورکلی سیستم اعلام حریق gst یک سیستم اتوماتیک می‌باشد که برای تشخیص و اعلام حریق در یک مکان به کار می‌رود. این سیستم با کمک تجهیزاتی مثل دتکتورهای حرارتی، دودی، شستی‌های اعلام حریق، آژیر، فلاشر و … رخ دادن آتش سوزی را تشخیص و به اطلاع ساکنان می‌رساند. اگر شما نیز در ساختمان خود نیاز به یک سیستم آتش سوزی فوق ایمنی دارید می‌توانید سیستم اعلام حریق جی اس تی را انتخاب نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *